• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Bu çalışmada Klasik Dönem Osmanlı Tıbbı hususundaki önemli yazma eserlerden “Yadigar-ı Tabib İbn-, Şerif” kitabında bahsi geçen ilaç yapım usulleri incelenmiştir.
08.02.2020
Bu çalışmada, Osmanlı tıbbında kaynak eser olarak kullanılmış olan bazı yazma eserlerdeki Türkçe bitki adları sözlükleri üzerine hazırlanmış çalışmalardan bazıları incelenmiştir. Osmanlı tıbbında yaygın olarak ilaç yapımında bitkiler kullanıldığından sözlük inceleme konusu olarak “bitkiler” seçilmiştir.
08.02.2020
Bazılarımızca “Ot, çöp” nasıl etki ediyor? Koca karı ilaçları bunlar! gibi yaftalamalarla aşağılanan bitkiler, bünyelerinde bulunan bazı maddeler yardımıyla bizleri hastalıklardan korurlar veya hastalıklarımızı iyileştirirler.
04.01.2018
Bulgaristan’da, Stara Zagora (Eski Zağra), Kazanlık, Filibe, Plevne, Şipka, Loveç, Letnitza, Kırcaali dahil 11 şehirde yaptığımız teknk gezimize dair gezi notlarımız
05.09.2017
Kardelen, sadeliğin, zarafetin, masumiyetin, saf güzelliğin, sabrın, umudun ve alçakgönüllülüğün bir arada olabileceğini fısıldayan güzel çiçek.. Üzerine yağan karlardan sonra bir baharın geleceğini, umutla ve teslimiyetle bekleme sabrının sonunda ferahlık kapılarının açılacağını da müjdeleyen sessiz bir bilgedir kardelen. Karlar altında iken güzel çiçeklerini açabilmek için güneşe doğru uzanıp karların arasından çıkararak saf güzelliğini saklayan mahcup bir eda ile boynunu bükerek güzelliğin asıl sahibinin kendisi olmadığını hal diliyle gören gözlere anlatan saf güzelliğin de remzidir kardelen..
24.01.2017
Son birkaç yıldır eş dost kanser hastası olan yakını için “bu bitkinin adı nedir?” diyerek bize danışıyor. Bitkinin fotoğrafını çekip gönderen de, bitkinin kuru veya tazesini bulup getiren de oluyor. Konumuz yapışkan anduzotu
21.10.2016
 1 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam87
Toplam Ziyaret629921